W Polsce naklejka rejestracyjna na przedniej szybie to wymóg, który dotyczy każdego posiadacza samochodu. Przy zakupie pojazdu, rejestracji i zmianie blach obowiązkowo właściciel auta musi też zmienić naklejkę. Podobne przepisy obowiązują w wielu innych krajach. Niby nic wielkiego, umieszczenie naklejki na szybie to żaden problem, łatwe i szybkie, każdy sobie poradzi. Problemem jest dopiero usunięcie tej naklejki. Trzyma się mocno, a skrobanie nie dość, że jest czasochłonne i męczące, to jeszcze bardzo często kończy się porysowaniem szyby.
To może po prostu można zostawić dwie naklejki rejestracyjne? Niestety, rozwiązanie takie, choć brzmi na wygodne, może skutkować otrzymaniem mandatu, gdyż według prawa taka jest kara za podwójne oznaczenie. Prawdopodobnie wiele z osób ukaranych w ten sposób robiło to nieświadomie albo właśnie miało problem z usunięciem pierwszej naklejki, bo została po odwiedzeniu kraju, w którym trzeba było mieć winietę - naklejkę uprawniającą do poruszania się po drogach w niektórych państwach - przyklejoną na przedniej szybie. Jak więc usunąć taką nalepkę, żeby nie narazić się żadnym służbom?
Skuteczny sposób na usunięcie naklejki z szyby
Potrzebne nam będą odpowiednie, dość podstawowe narzędzia i... odpowiednia pogoda, bo wysoka temperatura jest naszym sprzymierzeńcem (dlatego najłatwiej usunąć naklejkę latem).
1. Ogrzanie kleju
Mocny klej, trzymający porządnie naklejkę na szybie, dużo łatwiej "puści", gdy będzie odpowiednio ogrzany. W tym celu musimy ogrzać całą szybę w okolicy naklejki. Najłatwiej tego dokonać, po prostu kierując ciepły strumień powietrza zwykłej suszarki do włosów od wewnątrz samochodu na naklejkę. Szyba musi być dość ciepła i cały proces zajmuje kilka minut, ale znacząco ułatwi ściągnięcie naklejki. Jeśli mamy tego pecha, że potrzebujemy usunąć naklejkę zimą, dobrze jest najpierw nagrzać szybę nadmuchem, żeby nie spowodować nagłego skoku temperatur, który może doprowadzić do pęknięcia szyby.
2. Usuwanie naklejki nożykiem
Jeśli klej pod naklejką jest już nagrzany, do dalszej pracy przyda się najlepiej od razu zestaw składający się z nożyka, rakli i płynu odtłuszczającego, ale cienki nożyk czy nawet żyletka też mogą być wystarczające. Podważamy krawędź bądź róg naklejki czubkiem nożyka i delikatnie ją "zdrapujemy". Nie powinno być to trudne, bo ciepły klej nie trzyma już tak mocno, ale i tak musimy uważać, aby nie porysować szyby.
3. Usuwanie pozostałości
Bardzo możliwe, że po usunięciu samej naklejki pozostaną nam na szybkie nieestetyczne resztki kleju. Na szczęście na nie jest równie prosty sposób. Wacik nasączony benzyną ekstrakcyjną albo nawet zwykłym zmywaczem do paznokci załatwi sprawę. Nic nie musimy drapać ani zeskrobywać. Wystarczy przetrzeć. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to o tym, aby zabezpieczyć kokpit, bo substancje z rozpuszczalników mogą go odbarwić - w tym celu sprawdzi się nałożenie szmatki na kokpit.
4. Odtłuszczenie przed kolejną naklejką
Zwykle usunięcie jednej naklejki wiąże się z koniecznością przyklejenia kolejnej. Dlatego dobrze jest po takim czyszczeniu umyć jeszcze szybę. Środki do mycia szyb zawierają związki odtłuszczające, a na odtłuszczonej powierzchni nowa naklejka będzie się trzymać lepiej i na dłużej. Możemy też użyć zwykłego preparatu odtłuszczającego z zestawu.
.
Komentarze (0)
Zostaw komentarz